ΨΥΓΕΙΟ ΚΑΜΠΙΝΓ

Εργάτες, εξοπλισμός recovery, gadgets, ηχοσύστημα, GPS, κλπ.

ΨΥΓΕΙΟ ΚΑΜΠΙΝΓ

Δημοσίευσηαπό ALEXANDROS » Σάββατο 9 Ιούλ, 2011 - 21:23

Καλησπερα ειναι κατι που δεν εχω και νομιζω οτι μου χρειαζεται διοτι με το ψυγειο παγου που εχω εδω στο νησι που δεν εχει ευκολα παγο εχω βρεθει καποιες μερες χωρις ψυγειο. ετσι λεω να αρχισω να ψαχνομαι για ψυγειο μαλλον waeco για οποιον ξερει να μοθ πει τι χρειαζεται θελει και δευτερη μπαταρια , βαση μπαταριων, διαχειριστη μπαταριων σωστα??και τι λιτρα ψυγειο θα ηταν βολικο?? μιας και θα εχει μονιμα κρυο νομιζω δεν χρειαζεται πολυ μεγαλο διοτιτα βαζεις και κρυωνουν οποτε θες πχ. δενχρειαζεται να ειναι γεματο με νερα απλα 4 μπουκαλακια μικρα νερο την φορα συν οτι αλλο χρειαστεις. νομιζω οτι τωρα που εχω ενα 48 λιτρα ειναι μεγαλο για ηλεκτρικο.
βοηθεια απο οσους ξερουν.
ALEXANDROS

Jeep: Wrangler JK Unlimited (2007+)

Re: ΨΥΓΕΙΟ ΚΑΜΠΙΝΓ

Δημοσίευσηαπό ΖοοL » Σάββατο 9 Ιούλ, 2011 - 22:10

Για να στήσεις μέσα στο Jeep ένα καλό (βλ. αξιόπιστο) installation με ηλεκτρικό ψυγείο, θα πρέπει να κάνεις μια σημαντικότατη επένδυση που εύκολα μπορεί να ξεπεράσει και το χιλιάρικο... Νομίζω πως αν δεν σκοπεύεις να περνάς συχνά περισσότερες από 6-7 ημέρες μακριά από τον πολιτισμό, μάλλον δεν υπάρχει λόγος για κάτι τόσο ακριβό.

Εγώ έχω στο πρόγραμμα να πάρω κάποια στιγμή ένα καλό ψυγείο πάγου.

Έχω βάλει στο μάτι αυτό εδώ το 55άρι της Coleman: http://www.freeblue.gr/eshop/detail_pro ... rodid=1280, που υπόσχεται πως διατηρεί πάγο για 6 μέρες (σε εξωτερική θερμοκρασία 32oC και με τις ανάλογες παγοκύστες για τον όγκο του).

Χ.

"We used to be one of them Hobbitses"
Gollum said with a heavy sigh...

----------------------
'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

Άβαταρ μέλους
ΖοοL

Δημοσίευσηαπό mich » Κυριακή 10 Ιούλ, 2011 - 23:20

εγω εχω ενα φορητο της waeco 35 λιτρων ψυγειοκαταψυκτη. ειναι αψογο το ρυθμιζω στους 2 βαθμους και οτι ακουμπαει στον πατο (βαζω νερα) παγωνουν. η καταναλωση του ειναι περιπου ενα αμπερ την ωρα ( εξαρταται την χρηση και την εξωτερικη θερμοκρασια).
για το jeep ομως νομιζω οτι θες μεγαλη εγκατασταση για 6-7 μερες. σιγουρα θα χρειαστεις μια μεγαλη μπαταρια της ταξεως των 90-100 αμπερ και μια ηλιογενητρια. ολα μαζι σε βλεπω γυρω στα 1500 ευρω.
αν παντως το αποφασισεις το αποτελεσμα θα σε δικαιωσει.
Άβαταρ μέλους
mich

Jeep: Wrangler TJ (1997-2006)

Δημοσίευσηαπό ALEXANDROS » Δευτέρα 11 Ιούλ, 2011 - 17:43

ZooL έγραψε:Για να στήσεις μέσα στο Jeep ένα καλό (βλ. αξιόπιστο) installation με ηλεκτρικό ψυγείο, θα πρέπει να κάνεις μια σημαντικότατη επένδυση που εύκολα μπορεί να ξεπεράσει και το χιλιάρικο... Νομίζω πως αν δεν σκοπεύεις να περνάς συχνά περισσότερες από 6-7 ημέρες μακριά από τον πολιτισμό, μάλλον δεν υπάρχει λόγος για κάτι τόσο ακριβό.

Εγώ έχω στο πρόγραμμα να πάρω κάποια στιγμή ένα καλό ψυγείο πάγου.

Έχω βάλει στο μάτι αυτό εδώ το 55άρι της Coleman: http://www.freeblue.gr/eshop/detail_pro ... rodid=1280, που υπόσχεται πως διατηρεί πάγο για 6 μέρες (σε εξωτερική θερμοκρασία 32oC και με τις ανάλογες παγοκύστες για τον όγκο του).

Χ.

ζοολ το coleman εχω εγω τωρα το 6 μερες το ξεχνας τελειως στην καλυτερη των περιπτωσεων να διατηρησεις παγο μεχρι τις 3 μερες καιτεταρτη απλα να ειναι νερο παγωμενο που στα διατηρη τα μπουκαλακια κρυα.
ψυγειο στηλ μινι βαρ δεν γινεται διοτι με τα κουνηματα χαλανε λογω υγρων που εχουν μεσα η μονη σωστη και καλη λυση ειναι ψυγεια τυπου καταψυκτες οπως ειπα π.χ waeco που δουλευουν με 12,24,220 και εχουν πολυ μικρη καταναλωση. το εξοδο σιγουρα ειναι μεγαλο αλλα οντως νομιζω σε δικαιωνη ουτε ψαχνειςπαγο ουτε αντε αδειασε τα νερα ουτε τιποτα.α και εγω ειδη εχω αλλαξη μπαταρια και εχω και μεγαλυτερη και καλυτερη optoma.
opote μαλλον αν βρω την ακρη θα την κανω για να ξενοιασω και απο θεμα δροσιας και φαγητων.
και μετα θα ψαχτω και για φωτοβολταικο που βοηθαει στη φωρτηση των μπαταριων το καλοκαιρι ετσι κιαλλιως εμενα ειναι το κινητο σπιτι μου χαχαχα πρεπει να τα εχω ολα!!!
ALEXANDROS

Δημοσίευσηαπό ΖοοL » Τρίτη 12 Ιούλ, 2011 - 16:40

ALEXANDROS έγραψε:
ZooL έγραψε:(...) Έχω βάλει στο μάτι αυτό εδώ το 55άρι της Coleman: http://www.freeblue.gr/eshop/detail_pro ... rodid=1280, που υπόσχεται πως διατηρεί πάγο για 6 μέρες...

ζοολ το coleman εχω εγω τωρα το 6 μερες το ξεχνας τελειως στην καλυτερη των περιπτωσεων να διατηρησεις παγο μεχρι τις 3 μερες...

Αλέξανδρε έχεις το συγκεκριμένο μοντέλο; Ultimate Extreme 58? Γιατί η Coleman βγάζει διάφορους τύπους, όπου ανάλογα με το είδος της μόνωσης διαφέρει και ο χρόνος ψύξης που δίνουν. :roll:

Χ.

ΥΓ: Χρόνια πολλά και καλά κιόλας! Εικόνα

----------------------

Άβαταρ μέλους
ΖοοL

Δημοσίευσηαπό ΖοοL » Τρίτη 12 Ιούλ, 2011 - 16:52

^^^ συμφωνώ :)

στην εκδρομή στη Β. Ελλάδα, είχαμε μαζί μας 2 ψυγεία πάγου της πλάκας (των €15 από το Carefour) και κράτησαν δροσερό το περιεχόμενό τους για 3 ημέρες περίπου πριν τα ενισχύσουμε με πάγο

βέβαια είχαν εξ αρχής μέσα από 3-4 παγοκολώνες το καθένα (μπουκάλια νερού που είχαν μείνει στην κατάψυξη για πάνω από μια βδομάδα) και ότι είχαμε βάλει μέσα από αναψυκτικά τρόφιμα κλπ ήταν ήδη παγωμένο

σκέψου λοιπόν ένα καλύτερο ψυγείο πόσο πιο πολύ θα διατηρούσε την ψύξη...

----------------------

Άβαταρ μέλους
ΖοοL

Δημοσίευσηαπό ALEXANDROS » Τρίτη 12 Ιούλ, 2011 - 17:10

ευχαριστω πολυ για τα χρονια πολλα καταρχην , εχω το κολεμαν το 48 λιτρα και ναι ειναι πολυ καλα αλλα το ηλεκτρικο εχει αλλη ευκολια και μην κρινεις απο βορια ελλαδα και δροσια το θεμα ειναι τι κανεις στους 40 βαθμους,και ναι τις ξερω τις τιμες των ψυγειον και παιζουν στα 800-1000 για τα λιτρα που θελω.αλλα αξιζει νομιζω απο το να εισαι συνεχεια με το ανγχος εμενα ξεμινα και μου βρωμισαν κατι ψαρια και κρεατα που ειχα και τα πεταξα.αλλα εγω φευγω εκτος πολιτισμου και γιαυτο θελω την σιγουρια μου.
ALEXANDROS

Δημοσίευσηαπό ΖοοL » Τρίτη 12 Ιούλ, 2011 - 17:11

σίγουρα, οι ανάγκες του καθενός είναι διαφορετικές 8-)

----------------------

Άβαταρ μέλους
ΖοοL

Δημοσίευσηαπό ALEXANDROS » Τρίτη 12 Ιούλ, 2011 - 17:21

στην εκδρομη που θα παμε παρεα αν το εχω παρει θα νοικιαζω θεση στο ψυγειο για να κανω αποσβεση χαχαχαχα
ALEXANDROS

Δημοσίευσηαπό ALEXANDROS » Τετάρτη 13 Ιούλ, 2011 - 09:28

το ξερω αυτο σου ελεγα waeco απλα αυτο νομιζω που δειχνεις ειναι το 80 αρι ειναι τεραστιο αλλα τετοιο ψυγειο λεω καταψυκτη καλα ειναι με τα ρευματα να δω πως θα τα βολεψω το ψαχνω σημερα γυρναω και παω κατευθειαν να τα δω στην βουλιαγμενη
ALEXANDROS

Δημοσίευσηαπό Panos_JK » Τετάρτη 13 Ιούλ, 2011 - 10:28

Εγώ νομίζω ότι πάνω στο JK πρέπει να βάλεις φωτοβολταϊκά για το καλοκαίρι και για το χειμώνα να προσθέσεις καμία ανεμογεννήτρια για να μην μένεις από ρεύμα...Να βάλεις 2-3 μπαταρίες για να αποθηκεύεις την ενέργεια που θα συλλέγεις και να είσαι κομπλέ...Επίσης μπορείς να πάρεις-φτιάξεις ένα τρέιλερ το οποίο είναι φορητή μονάδα ενέργεια και να κάνει αυτή ακριβώς τη δουλειά...!Κατά καιρούς θα μπορείς να το νοικιάζεις σε διάφορους συνφορουμήτες και να έχεις και έσοδα...!
Εικόνα
'08 Jeep Wrangler 3.800cc 2-door
AEV JK DualSport XT Suspension 2.5", FOX steering stabilizer Wrangler JK, TeraFlex Front Swaybar Quick Disconnects, AEV Hood, "AEV" Bumper, XRC 8 winch
35''/12.5/16 Maxxis M8090 Creepy Crawler
ProComp 16X8 4" back spacing
Άβαταρ μέλους
Panos_JK

Jeep: Wrangler JK (2007+)

Δημοσίευσηαπό mich » Τετάρτη 13 Ιούλ, 2011 - 23:23

εγω εχω αυτο http://www.devon4x4.com/index.php?page= ... &Itemid=14 με αυτο
http://www.eshops.gr/index.php?act=view ... ctId=11604
και 100αρα μπαταρια και λειτουργουν αψογα μεχρι και εβδομαδα.
Άβαταρ μέλους
mich

Jeep: Wrangler TJ (1997-2006)

Δημοσίευσηαπό Othonas » Παρασκευή 15 Ιούλ, 2011 - 08:39

εγω παλι εχω αυτο και με μια παγοκολωνα περναω μια εβδομαδα (70λτ χωρητικοτητα).
τωρα το 5ημερο που ειχαμε παει για camping, εκτεθιμενο στον ηλιο με μιση παγοκολωνα (βαζαμε ενιωτε και σακουλες με παγακια μεσα).
3 ημερες κρατησε τα κρεατα παγωμενα (μετατα φαγαμε) και μιλαμε για μεγαλη ποσοτητα, 150 σουβλακια. οι μπυρες δε;;;;κρυσταλλο..
η μιση παγοκολωνα ηταν σχεδον αθικτη μετα απο 5 μερες. κατα τη γνωμη μου μην παρεις ηλεκτρικα και τετοια.. με ενα καλο ψυγειο παγου, κανεις μια χαρα τη δουλεια σου.
Εικόνα
Εικόνα
Jk Rubicon CRD
Οι νόμοι οι κανόνες και οι παρθενικοί υμένες..Είναι φτιαγμένοι για να παραβιάζονται...
Άβαταρ μέλους
Othonas

Δημοσίευσηαπό strofimios » Παρασκευή 15 Ιούλ, 2011 - 10:51

Othonas έγραψε:εγω παλι εχω αυτο και με μια παγοκολωνα περναω μια εβδομαδα (70λτ χωρητικοτητα).
τωρα το 5ημερο που ειχαμε παει για camping, εκτεθιμενο στον ηλιο με μιση παγοκολωνα (βαζαμε ενιωτε και σακουλες με παγακια μεσα).
3 ημερες κρατησε τα κρεατα παγωμενα (μετατα φαγαμε) και μιλαμε για μεγαλη ποσοτητα, 150 σουβλακια. οι μπυρες δε;;;;κρυσταλλο..
η μιση παγοκολωνα ηταν σχεδον αθικτη μετα απο 5 μερες. κατα τη γνωμη μου μην παρεις ηλεκτρικα και τετοια.. με ενα καλο ψυγειο παγου, κανεις μια χαρα τη δουλεια σου.
Εικόνα
Εικόνα

Για πες τιμη και που το βρισκουμε.
Jeep XJ
When you absolutely have to get the groceries there!!
http://www.youtube.com/watch?v=_5koRYLKUbk
strofimios

Jeep: Cherokee XJ (1984-2001)

Δημοσίευσηαπό Pecos Bill » Παρασκευή 15 Ιούλ, 2011 - 10:59

Θα ήθελα να επιβεβαιώσω ότι το ψυγείο του Όττο είναι όντως το καλύτερο του κόσμου γιατί είναι του Όττο και μόνο
Άβαταρ μέλους
Pecos Bill

Δημοσίευσηαπό Othonas » Παρασκευή 15 Ιούλ, 2011 - 11:11

πανε κατι χρονια που το ειχα αγορασει, της WAECO πρεπει να ειναι, αλλα δεν ειναι ρευματος.
μοιαζει με πλαστικο αλλα ειναι απο ενα αλλο υλικο. με ενα προχειρο ψαξιμο που εκανα εχει αντικατασταθει προφανως απο νεα μοντελα.
εγω το ειχα αγορασει απο εδω χαλκιδα απο ενα μαγαζι που εχει ειδη για σκαφη. αν θελετε μπορω να παω να του κανω καποια στιγμη μια ερωτηση.

Pecos Bill έγραψε:Θα ήθελα να επιβεβαιώσω ότι το ψυγείο του Όττο είναι όντως το καλύτερο του κόσμου γιατί είναι του Όττο και μόνο

αυτο εξυπακουεται μικρο μου πετρανακι!!!!!
Jk Rubicon CRD
Οι νόμοι οι κανόνες και οι παρθενικοί υμένες..Είναι φτιαγμένοι για να παραβιάζονται...
Άβαταρ μέλους
Othonas

Δημοσίευσηαπό ΖοοL » Παρασκευή 15 Ιούλ, 2011 - 11:20

αυτά είναι τα ψυγεία πάγου της Waeco: http://www.waeco.com.au/PDF/220610_Cool ... il_JCN.pdf

Otto αν βρεις άκρη και μάθουμε τιμές, μπορεί να θέλω κι εγώ ένα 8-)

----------------------

Άβαταρ μέλους
ΖοοL

Δημοσίευσηαπό Othonas » Παρασκευή 15 Ιούλ, 2011 - 11:34

οκ, απο Δευτερα θα σας πω που θα παω ετσι και αλλιως να παρω λαδια για τη μηχανη.
θα κανω και μια ερωτηση στον Χουχουμη τον μεγαλο αν θυμαται τπτ λεπτομεριες και θα σας πω.
Jk Rubicon CRD
Άβαταρ μέλους
Othonas

Δημοσίευσηαπό ALEXANDROS » Σάββατο 16 Ιούλ, 2011 - 22:48

πολυ καλο αν κραταει οντως τοσο αλλατο ηλεκτρικο εχει αλλη χαρη και ευκολια χωρις παγους ανγχος νερα κλπ. εγω προσωπικα το παραγειλα τις waeco το 50 αρι για να κλειση και αυτο το κεφαλαιο γιαμενα ευχαριστω ολους για την βοηθεια.
ALEXANDROS

Δημοσίευσηαπό Othonas » Παρασκευή 22 Ιούλ, 2011 - 12:14

αυτος που το ειχαμε παρει το ψυγειο.. δε φερνει πια τα ιδια. ο προμηθευτης του λεει εκλεισε, τον σταματησε?..κατι τετοιο και παιρνει αλλα ψυγεια. σορρυ γκάις.
Jk Rubicon CRD
Άβαταρ μέλους
Othonas

Επόμενο

Επιστροφή στο Συμπληρωματικός Εξοπλισμός

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες