Βουλγάρικες πινακίδες (νούμερα BG)

Νέα που αφορούν τα Jeep αλλά και τον χώρο της τετρακίνησης γενικότερα, πχ ανακλήσεις, νομοθεσία, ανακοινώσεις νέων προϊόντων, κλπ.

Re: Βουλγάρικες πινακίδες (νούμερα BG)

Δημοσίευσηαπό cospas » Δευτέρα 26 Σεπ, 2011 - 13:08

Scorpio έγραψε:Κάποια τμήματα εφοριών έχουν αρχίσει εδώ και καιρό να ασχολούνται με ελληνικές καταθέσεις στο εξωτερικό με off shore κτλ.

Αν δεν είστε ήδη μέσα στα κόλπα είναι η χειρότερη περίοδος για ταρζανιές...

Το κυνήγι αυτών των περιπτώσεων δεν έχει κανένα πολιτικό κόστος!

Χ1000 :T
Προσωρινά σε εφεδρεία
Άβαταρ μέλους
cospas

Jeep: δεν έχω Jeep (ακόμη)

Δημοσίευσηαπό Palaz » Δευτέρα 26 Σεπ, 2011 - 17:46

Να σας θυμίσω το μεγαλειώδες ρητό του γνωστού εθνοσωτήρα μας:
"Ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό" (sic: “Ισχυρίζεσθε ότι το νόμιμο είναι ή μπορεί να είναι ανήθικο;”)

Nα είστε σίγουροι ότι οι ίδιοι άνθρωποι που έλεγαν ή συμφωνούσαν με αυτό, συνεχίζουν στο ίδιο δόγμα και έχουν ήδη Βουλγάρικες εταιρείες για να βολευτούν.
Κι αν έχουν αυτοί εταιρείες, σημαίνει ότι το concept είναι νόμιμο.
Τώρα για ανήθικο... your call.
VISIT MY CHANNEL
WRANGLER TJ 4L Kings on Teraflex LA
running on DANA Rubicon 44s
Άβαταρ μέλους
Palaz

Jeep: Wrangler TJ (1997-2006)

Δημοσίευσηαπό Scorpio » Δευτέρα 26 Σεπ, 2011 - 20:20

Palaz έγραψε:Κι αν έχουν αυτοί εταιρείες, σημαίνει ότι το concept είναι νόμιμο.

Νομότυπο Πάνο.
Εγώ αν κάνω ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο με σκίζουν ΑΝΕΤΑ γιατί δεν έχω άκρες σε Εφορίες, Ασφάλειες, Δικαστήρια κτλ...
ΦΟΝΙΑΔΕΣ ΤΩΝ OFF ROAD ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ..
Άβαταρ μέλους
Scorpio

Jeep: Cherokee KK (2008+)

Δημοσίευσηαπό Palaz » Δευτέρα 26 Σεπ, 2011 - 20:25

Scorpio έγραψε:
Νομότυπο Πάνο.
Εγώ αν κάνω ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο με σκίζουν ΑΝΕΤΑ γιατί δεν έχω άκρες σε Εφορίες, Ασφάλειες, Δικαστήρια κτλ...

Δεν είμαι σίγουρος Πάνο...
Αφήνονται σκοπίμως παράθυρα στους νόμους ακριβώς για να μπορούν να γίνονται "νόμιμα" οι ρεμούλες τους.
Όταν πια μαθευτούν, τότε τα μαζεύουν κάπως (βλέπε offshore)
VISIT MY CHANNEL
WRANGLER TJ 4L Kings on Teraflex LA
running on DANA Rubicon 44s
Άβαταρ μέλους
Palaz

Δημοσίευσηαπό Scorpio » Δευτέρα 26 Σεπ, 2011 - 20:34

Αν αρχίζουν να ψάχνουν Πάνο όλοι και όλα είναι παράνομα από σπίτια, εξοχικά, αυτοκίνητα, εταιρίες, συμβόλαια, συμφωνητικά κτλ.
Με αυτήν την έννοια βεβαίως και αφήνουν παραθυράκια για τον εαυτό τους αλλά όταν το μαθαίνει και ο "λαουτζίκος" τα κλείνουν και κυνηγάνε τους κακομοίρηδες...
Άβαταρ μέλους
Scorpio

Δημοσίευσηαπό Manos Manolikakis » Τρίτη 27 Σεπ, 2011 - 12:40

ZooL έγραψε:Μάνο, πριν λίγες μέρες που είχα ασχοληθεί είχα καταλήξει πως το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι στο πώς η βουλγάρικη εταιρία δεν θα κάνει μπαμ πως είναι εικονική. Θα πρέπει να εμφανίζει δηλαδή κάποιες λογιστικές κινήσεις: έσοδα, έξοδα, κλπ. Αυτός ήταν και ο λόγος για τον οποίο είχα εγκαταλείψει τελικά την ιδέα.

Από τις δικές σου αναζητήσεις, έχεις λάβει κάποια πειστική απάντηση επ' αυτού;

Χ.

Λογιστικες κινησεις θα εχει αφου θα κοβονται τιμολογια μηνιαιας ενοικιασης των αυτοκινητων στους ενοικιαστες-μετοχους.
Μάνος Μανωλικάκης
Sui Generis

The Aigli, 1800 boutique hotel
Πηνελόπης 7
311 00 Λευκάδα
τηλ 26450 26271
φαξ 26450 24853
κιν. 6946 000400
email: manolikakis@gmail.com
site: http://www.1800.gr
Άβαταρ μέλους
Manos Manolikakis

Δημοσίευσηαπό valentinos » Παρασκευή 14 Οκτ, 2011 - 21:28

Είμαι ο VALENTINOS … ο «βούλγαρος», … ζητώ και συγγνώμη για τα ελληνικά μου, αλλά δεν γεννητικά Έλληνας και ούτε βούλγαρος είμαι.
http://www.evalentinos.blogspot.com
Είμαι Ρωμανός, και αφτί την εταιρεία την έχω ξεκινήσει μονός μου, μόνο για αυτό το λόγο,
Επωδή παραπάνω από 2 εκατ. ρουμάνι, κυκλοφορούν έτσι στην ΡΟΥΜΑΝΙΑ, και πόλους άλλους ...
Και όλα τα χαρτιά τι θα φέρω είναι νόμιμα, και δεν μπορεί κανέναν, να ενοχλήσει, το αμάξι και το άτομο, που θα οδηγήσει.
Τώρα για κάποιος που είπε , … αν δεν ξέρω καλά ελληνικά, αυτά δεν συμβαίνει … ότι δεν είμαι σοβαρός, … η δεν ξέρω τι κανό …
Και για κάποιος άλλο, που είπε ότι ζητώ διπλασία λεφτά από το κανονικό, επειδή άκουσε από άλλους, να ξέρει ότι με αυτά τα λεφτά εγώ πληρώνω όλα, ΟΛΑ τα χαρτιά, και μετά μένω και εγώ … με δικό μου κέρδος, τι από ένα αμάξι, δεν τρελαίνουμε καθόλου
valentinos

Jeep: δεν έχω Jeep (ακόμη)

Δημοσίευσηαπό GPAP » Σάββατο 15 Οκτ, 2011 - 11:06

Εχει καποιος συνεργαστει με τον VALENTINO εχουμε λεπτομεριες? Οποιος εχει ας στηλει μυνημα προσωπικο (για ευνοητους λογους)
Άβαταρ μέλους
GPAP

Jeep: Cherokee KJ (2002-2007)

Δημοσίευσηαπό fastalex » Σάββατο 15 Οκτ, 2011 - 11:21

Ισα ισα , πιστεύω για την προστασία και την ενημέρωση, οποιου θα ήθελε να κάνει κατι τέτοιο, θα πρεπει να ανακοινώνονται οι εμπειρίες απο τέτοιου είδους συνεργασίες.

Και σκεφτηκα αν γινόταν, μια που ειμαστε ενα φορουμ αποκλειστικα αποτελούμενο απο οχήματα με ειδικές εισφορες, μηπως γινόταν να φτιάξουμε μόνοι μας μια εταιρία τυπου παροχής υπηρεσιών (περιηγητικο, οργανωση εκδρομών ...με εδρα στη γειτονα χώρα) με εμας και τα αυτοκίνητά μας συναιτέρους.
Για σκεφτήτε το, θα ειμαστε πραγματικά νομιμοι..η κάθε μας εκδρομη θα παρουσιαζετε σαν κινηση της εταιρίας, με εξοδα και εσοδα...
Λιγη χαρτουρα θα έχουμε..αλλα με τεράστιο κέρδος.. ;)
Άβαταρ μέλους
fastalex

Jeep: Wrangler JK (2007+)

Δημοσίευσηαπό GPAP » Σάββατο 15 Οκτ, 2011 - 13:19

Για να δουν οι δικηγοροι του φορουμ
Οσο για το πμ που γραφω το λεω γιατι ισως δεν θελει να το δημοσιοποιηση αυτος που το εκανε
Άβαταρ μέλους
GPAP

Δημοσίευσηαπό ΖοοL » Σάββατο 15 Οκτ, 2011 - 13:32

Ο valentinos μας προβλημάτισε αρκετά όταν χθες έκανε εδώ στο JPF τα πρώτα του posts (3 μαζεμένα). Τα δυο τα αφαιρέσαμε, αυτό εδώ όμως είπαμε να το αφήσουμε μιας και είναι σχετικό με το θέμα (κι ας είναι κι αυτό διαφήμιση).

Ψάχνοντας λίγο στο Internet βρήκα πως έχει διάφορα sites, καταχωρήσεις, κλπ, για διάφορα πράματα: από αυτοκίνητα με βουλγάρικες πινακίδες μέχρι αγγελίες του στυλ "πως να βγάζεις λεφτά από το σπίτι".

Όλα αυτά δεν σημαίνουν απαραιτήτως κάτι κακό. Απλά μοιράζομαι μαζί σας τον προβληματισμό μας (με τον Παντελή) καθώς και τη μικρή έρευνα που έκανα.

Χ.

"We used to be one of them Hobbitses"
Gollum said with a heavy sigh...

----------------------
'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

Άβαταρ μέλους
ΖοοL

Jeep: Wrangler JK Unlimited (2007+)

Δημοσίευσηαπό Scorpio » Σάββατο 15 Οκτ, 2011 - 14:08

Σε καιρούς κρίσης που η κριτική μας ικανότητα θολώνει, είμαστε πιο ευάλωτοι στο να πέσουμε θύματα εξαπάτησης και καλό θα είναι να είμαστε πιο προσεκτικοί γενικώς και αορίστως...
Άβαταρ μέλους
Scorpio

Δημοσίευσηαπό ΖοοL » Σάββατο 15 Οκτ, 2011 - 14:12

Scorpio έγραψε:Σε καιρούς κρίσης που η κριτική μας ικανότητα θολώνει, είμαστε πιο ευάλωτοι στο να πέσουμε θύματα εξαπάτησης και καλό θα είναι να είμαστε πιο προσεκτικοί γενικώς και αορίστως...

έτσι ακριβώς :geek:

----------------------

Άβαταρ μέλους
ΖοοL

Δημοσίευσηαπό fastalex » Δευτέρα 17 Οκτ, 2011 - 20:41

Κανω ενα copy-paste απο e-mail που ήρθε στην εταιρία που δουλεύω..
Αν οι admin νοιμιζουν οτι δεν πρεπει να αναρτηθεί ας το κατεβάσουν...(no worry's)
Oι πιο σχετικοί με νομικα και λογιστικα ας το αξιολογήσουν και ας μας πουν μια γνώμη..

ΙΔΡΥΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ

Αναλαμβανουμε την ιδρυση εταιρείας στην Βουλγαρία, αγορα αυτοκινητου με Βουλγαρικες πινακιδες, εκδοση καρτας μόνιμου κατοικου Βουλγαριας οπως και συμβουλευτικές υπηρεσίες για κάθε θέμα σε σχεση με τη Βουλγαρια. Για περισσότερες διευκρινήσεις μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο τηλ: ?????877776497 ή στο email: ????@gmail.com (τα εσβύσα )

Η εταιρεία μας αναλαμβάνει όλα τα διαδικαστικά θέματα αυτού του σκοπού, δηλαδή:
1. Σύσταση εταιρείας στη Βουλγαρία - Τα πλεονεκτηματα :
α)Ταχυτητα συστασης της εταιρειας (περιπου μια εβδομαδα). β)Το μετοχικό της κεφάλαιο ξεκινά από το ελάχιστο του 1€ μόνον. γ) Η εταιρεια μπορεί να είναι μονοπρόσωπη, με έναν μέτοχο ή περισσότερους. δ)Ο φόρος εισοδήματος φυσικων προσωπων καθως και των εταιρικών κερδών είναι μονο 10%, ο χαμηλότερος σε όλη την Ευρωζωνη. ε)Μειώνει τον φόρο βάσει τεκμηρίων διαβίωσης ως φυσικό πρόσωπο στην Ελλάδα αλλα και τους φορολογικούς συντελεστές από τα κέρδη της εταιρείας του. ζ)Η Βουλγαρια ειναι μερος της Ευρωπαικης Ενωσης και οι εταιριες της ΔΕΝ ειναι offshore. Επισης έχει υπογραψει Συμβάσεις αποφυγής διπλής φορολογίας με πολλες χώρες. Τα τιμολόγια που εκδίδουν Βουλγάρικες Εταιρείες αναγνωρίζονται κανονικά σε όλες τις χώρες της ΕΕ συμπεριλαμβανομένης και της Ελλάδας. η) Η εταιρια μπορει να αγοραζει στο ονομα της ακινητα σε πλήρη ιδιοκτησία στη Βουλγαρια, καθως και στην Ελλαδα. θ)Αγορά αυτοκινήτου από την Βουλγαρία και εγκατασταση υγραεριου σε αυτο στη Βουλγαρια. ι)Πολυ χαμηλο κοστος ιδρυσης, λογιστικής υποστήριξης και ετήσιας ανανέωσης της εταιριας.
2. Φιλοξενία εταιρειών (παροχη εδρας) στη Φιλιππουπολη (Plovdiv)
3. Λογιστική παρακολούθηση και υποστηριξη των εταιρειών
4. Νομική και Συμβουλευτική υποστήριξη από συνεργαζόμενα γραφεία στo Plovdiv
5. Επενδυτικά προγράμματα στη Βουλγαρία.
6. Πιστοποιητικό για ενδοκοινοτικές συναλλαγές (BG)
7. Έκδοση καρτας μόνιμης κατοικίας στo plovdiv ή άλλη πόλη από την Αστυνομία Αλλοδαπών
Επικοινωνηστε μαζι μας στο τηλ. 0???? 877776497 ή στο email: ?????@gmail.com

Ενδεικτικά αναφερουμε περιπτώσεις δημιουργίας εταιρειας στη Βουλγαρια
1) Διεθνείς εμπορικές δραστηριότητες, είτε εντός της Ε.Ε, είτε εκτός της Ε.Ε, ή και σε συνδυασμό των δύο. Στη μορφή αυτή, η εταιρεία μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτοτελώς αλλά και ως διαχειριστής – μεσάζων με αποτέλεσμα την αύξηση δαπανών της μητρικής εταιρείας και κατά συνέπεια μείωση των φορολογητέων κερδών στην Ελλάδα.
2) Εταιρείες Παροχής Υπηρεσιών Υπάρχει ιδιαίτερα μεγάλο όφελος για τις εταιρείες αμοιβών από πωλήσεις και υπηρεσίες πληροφορικής. Για συναλλαγές μέσω διαδικτύου (εταιρείες που πωλούν προϊόντα ή υπηρεσίες μέσω internet).
3) Αγορά Μετοχών και συναφείς Επενδύσεις στα Χρηματιτήρια χωρίς φόρο κεφαλαιακών κερδών, (εφανίζεται δικαιούχος η Βουλγάρικη εταιρεία και όχι το φυσικό πρόσωπο).
4) Αγορές Ακινήτων – και στην Ελλάδα (οικόπεδα, κατοικίες, διαμερίσματα , κλπ.).
Στη συγκεκριμένη κατηγορία, επειδή ο αγοραστής είναι η εταιρεία, δεν υπόκειται στη υποχρέωση της δήλωσης του «Πόθεν Έσχες» και Φ.Π.Α.
5) Διαχείριση Χρημάτων σε Τράπεζες και μέσω on line συτημάτων. Το κεφάλαιο μαζί με τους τόκους ανήκουν στην Βουλγάρικη εταιρεία και όχι στο φυσικό πρόσωπο. Φορολογικά κέρδη.
6) Άνοιγμα Τραπεζικών Λογαριασμών στην Βουλγαρία σε Ευρωπαϊκή Τράπεζα (σχεδόν όλες οι μεγάλες ελληνικές τράπεζες λειτουργούν στην Βουλγαρία), ή στο Εξωτερικό (π.χ Ελβετία).
7) Συμμετοχή σε Εταιρείες που δραστηριοποιούνται στην Ελληνική Επικράτεια. Εγκατάσταση και λειτουργία στην Ελλάδα θυγατρικής ή εξαγορά ελληνικής εταιρείας ή δημιουργία Ευρωπαϊκής Εταιρείας μέσω συγχώνευσης δύο εταιρειών.
8) Έρευνα αγοράς για ενοικίαση ή αγορά ακινήτων (γραφείο, σπίτι, οικόπεδο κλπ.) ή προϊόντων στην Βουλγαρία, καθως και πολλές άλλες περιπτώσεις με την καθοδήγηση μας.
Άβαταρ μέλους
fastalex

Δημοσίευσηαπό GPAP » Δευτέρα 17 Οκτ, 2011 - 22:01

Σε εμενα ερχονται αντιστοιχα απο Κυπρο.Απλα εκει δεν ξερω τη γινεται με το αυτοκινητο.
Άβαταρ μέλους
GPAP

Δημοσίευσηαπό vram » Δευτέρα 17 Οκτ, 2011 - 22:07

GPAP έγραψε:Σε εμενα ερχονται αντιστοιχα απο Κυπρο.Απλα εκει δεν ξερω τη γινεται με το αυτοκινητο.

σε εμένα έρχονται τέτοια http://www.xnxx.com/...και ξέρω τι να τα κάνω τα νούμερα...
Hasta La Victoria Siempre.....Καλή αντάμωση στα γουναράδικα σύντροφοι.

http://www.youtube.com/user/vram1964?feature=mhum
Άβαταρ μέλους
vram

Δημοσίευσηαπό JesusJK » Δευτέρα 17 Οκτ, 2011 - 23:41

GPAP έγραψε:Σε εμενα ερχονται αντιστοιχα απο Κυπρο.Απλα εκει δεν ξερω τη γινεται με το αυτοκινητο.

Kύπρος ετοιμάζεται για τα τρελά αγόρια του Δ.Ν.Τ οπότε δε νομίζω οτι και να συμφέρει τώρα θα μείνουν έτσι τα πράγματα εκεί .
Είδος πολυτελείας Wrangler Jk 3.8 2dr

Στους γιατρούς να τα φάτε
Άβαταρ μέλους
JesusJK

Δημοσίευσηαπό ΖοοL » Τρίτη 18 Οκτ, 2011 - 00:00

JesusJK έγραψε:

Kύπρος ετοιμάζεται για τα τρελά αγόρια του Δ.Ν.Τ οπότε δε νομίζω οτι και να συμφέρει τώρα θα μείνουν έτσι τα πράγματα εκεί .

Πράγματι, η Κύπρος είναι για άλλες δουλειές... :roll:

----------------------

Άβαταρ μέλους
ΖοοL

Δημοσίευσηαπό Iraklis » Τρίτη 18 Οκτ, 2011 - 15:49

Σίγα να μην τους ξέφευγε...

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=399211&cid=12

Δεν ξέρω τι εννοούν ότι ήταν παράνομες οι πινακίδες, αλλά μάλλον οι βεβαιώσεις που δίνει ο φίλος από Βουλγαρία δεν πείθουν τα μεικτά κλιμάκια.
Jeep ZJ 5.9 V8 locked.
Iraklis

Jeep: Grand Cherokee ZJ (1993-1998)

Δημοσίευσηαπό Iraklis » Τρίτη 18 Οκτ, 2011 - 17:07

Είχα γράψει μακροσκελές κείμενο για περιπτώσεις που γνωρίζω αλλά έπεσε η σύνδεση και το έχασα.

Δεν έχω τίποτα με τον φίλο Βαλεντίνο αλλά κατά καιρούς πολλοί Έλληνες έχουν βάλει ξένες πινακίδες από Γερμανία, Βέλγιο, Αγγλία με την μορφή της μόνιμης κατοικίας εξωτερικού, ξένης εταιρείας ή ενοικίασης του αυτοκινήτου τους από άλλη χώρα, αλλά όλες τις φορές όταν τους έπιασαν τους φόρτωσαν το αδίκημα της λαθρομπορίας πέραν των υπολοίπων και εάν σου συμβεί αυτό θα πρέπει να πουλήσεις και το σπίτι σου για να πληρώσεις τα πρόστιμα, τα δικαστήρια και τις ποινές και το ποινικό σου μητρώο θα είναι παρόμοιο του Παλαιοκώστα.

Οι Αλβανοί που εργάζονται στην Ελλάδα με Αλβανικό διαβατήριο (και με κατοικία στην Αλβανία στο όνομα τους οι περισσότεροι) νομίζετε πως είναι χαζοί που έχουν αυτοκίνητα με Ελληνικές πινακίδες;
Jeep ZJ 5.9 V8 locked.
Iraklis

Jeep: Grand Cherokee ZJ (1993-1998)

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ειδήσεις & ενημέρωση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης